Košar: Sprovesti deo sporazuma o ZSO, to je i u interesu Prištine [fr]

https://www.tanjug.rs/video-gallery/ff1f6da2-2c60-42d3-a25b-7917d853c37d

FRANCUSKA-AMBASADOR-INTERVJU (video, audio, foto)

BEOGRAD, 26. januara (Tanjug) - Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar izjavio je da je neophodno da deo Briselskog sporazuma koji se odnosi na Zajednicu srpskih opština bude sproveden, ističući da je potrebno da vlasti u Prištini uvide da je to i u njihovom interesu.

Košar je u intervjuu za Tanjug, na pitanje da li misli da će do kraja godine biti postignut sveobuhvatni sporazum između Beograda i Prištine, rekao da nema ultimatuma, niti fiksiranog datuma, ali da je u interesu svih da taj sporazum bude postignut što pre i da je došlo vreme da se u tom smislu ’’učini vidljiv napredak’’.
Istakao je da je uveren da je potrebno da sporazum bude postignut što je pre moguće kako bi napokon moglo da se krene ka napretku za region, naročito za Srbiju.

PNG

Na pitanje da li postoji način da se Priština natera da ispoštuje dogovoreno u Briselu, Košar kaže da Priština treba da uvidi da je sprovođenje Briselskog sporazuma, uključujući i deo o Zajednici srpskih opština, i u njenom interesu.

’’Važno je da taj deo (briselskog) sporazuma bude sproveden. Cilj tog sporazuma je da, pored ostalog, garantuje prava srpskom stanovništvu na Kosovu, ali i da poboljša odnose između kosovskih Albanaca i srpske manjine. To je važno za sve. Mislim da je to i u interesu prištinskih vlasti i da je uz zajednički rad na preciznim pojedinostima sporazuma sasvim moguće, ukoliko postoji pozitivan stav i spremnost na kompromise jedne i druge strane, da se dođe do rešenja koje će odgovarati interesima obeju strana’’, dodaje Košar.

Na pitanje kako vidi odnose Beograda i Prištine u budućnosti, Košar je rekao da oni nisu na zadovoljavajućem nivou, ali da bi se njihovom normalizacijom oslobodila velika energija za napredak celog regiona.

’’Postoji potencijal za poboljšanje odnosa, koji, sigurno je, danas nisu na nivou na kojem bi trebalo da budu. Nalazimo se u jednom regionu u kojem postoji mnogo mogućnosti za boljitak za sve ukoliko dođe do intenziviranja regionalne saradnje’’, naveo je francuski ambasador.

’’Pomirenje i normalizacija između Beograda i Prištine oslobodili bi ogromnu količinu energije u regionu za ekonomski razvoj, za slobodno kretanje i kontakte među ljudima, koju mi nastojimo da promovišemo, na primer, kada je reč o mladima, sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO), učinivši ceo region još atraktivnijim za investitore, pre svega za strane i evropske investitore’’, kaže francuski diplomata.

Upitan da prokomentariše ulogu SAD u dijalogu, Košar je, uz podsećanje da je to proces koji vodi EU, naglasio da je vrlo pozitivno to što SAD koriste svoj uticaj kako bi podržale tu evropsku akciju i da se lično raduje zbog angažovanosti i podrške SAD evropskom posredovanju u dijalogu.
’’SAD naravno tradicionalno igraju bitnu ulogu u ovom region. Dijalog vodi Evropska unija sa svojim specijalnim predstavnikom Miroslavom Lajčakom, ali jako je bitno, i rekao bih, jako pozitivno, da SAD koriste svoj uticaj da podrže tu evropsku akciju. To je znak i dokaz da imamo iste ciljeve, a to je da se omogući ovom regionu da ponovo pronađe mir i stabilnost, da se razvija, da se pridruži EU, i da tako ima jednu pozitivnu budućnost’’, dodao je Košar.

Na pitanje da li je Srbija na svom evropskom putu vezana za zemlje Zapadnog Balkana ili nezavisno od njih može da postane članica EU, Košar je podsetio da se napredak svakog kandidata za članstvo u EU ocenjuje u odnosu na njihova dostignuća pojedinačno, kao i da zemlje u regionu nisu na istom nivou pregovora.
’’Srbija je više napredovala u pristupnom procesu. Znam da građani, da javno mnjenje smatra da to dugo traje i to možemo da razumemo. U pitanju je komplikovan proces koji zahteva mnogo napora zemalja kandidata, toga smo sasvim svesni. Možemo da razumemo osećaj obeshrabrenosti koji se ponekad rađa zbog dugotrajnosti te procedure’’, kazao je.

Rekao je da danas postoji elan kada je reč o proširenju i da je predsednik Francuske Emanuel Makron to rekao za vreme francuskog predsedavanja Savetom EU.
’’Postoji elan u pravcu brzog pristupanja i u razumnim rokovima za zemlje Balkana, ali pogotovo za Srbiju, koja je već prešla značajne korake, tako da ne treba odustajati od napora. Sada je trenutak da se prevaziđu pojedine nedoumice koje možda postoje, i da se shvati da je to pristupanje EU na dohvat ruke za nekoliko godina. Ako reforme budu odlučno sprovedenei ako uspemo da ubrzamo normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine, što je takođe deo tog pristupnog procesa Srbije EU, mislim da Srbija može brzo da se priključi Evropskoj uniji, u kojoj ima svoje puno mesto’’, kazao je francuski ambasador.

Na konstataciju novinara da je taj francuski stav o pristupanju Srbije EU poznat i na pitanje da li i druge zemlje članice dele to mišljenje, Košar je rekao ’’da je potrebno biti lucidan’’ s obzirom na specifičnost trenutka zbog rata u Ukrajini.

’’Potrebno je biti lucidan. Kao što sam već rekao, Srbija je sprovela značajne reforme. Trenutno sprovodi značajne reforme u oblasti pravosuđa, što je bitan element za napredak ka Evropskoj uniji. Postoji i pitanje usvajanja sankcija prema Rusiji zbog rata koji je pokrenula u Ukrajini. To je naravno jedan element koji opterećuje način na koji je Srbija percipirana među članicama EU. Mi razumemo ograničenja kojima je Srbija opterećena, takođe razumemo i poseban odnos koji Srbija ima sa Rusijom kroz istoriju, ali i mi imamo dugu istoriju prijateljstva sa ruskim narodom...’’, kazao je francuski diplomata.

Dodao je da je, međutim, potrebno sagledati realnost onakvom kakva jeste i da ovde ’’ne pričamo o Rusiji, već o jednom režimu koji svojim građanima uskraćuje prava i koji je bez ikakvog opravdanja izvršio invaziju na Ukrajinu, svog suseda i jednu suverenu zemlju ’’.

Kaže i da je uveren da srpska javnost i vlasti razumeju da ovo prevazilazi puko birokratsko pitanje usklađivanja politike Srbije sa politikom EU’’.
’’Stvar je u tome da moramo da zajedno branimo iste vrednosti, vrednosti slobode, poštovanja ljudskih života, koje danas otvoreno krši režim Vladimira Putina. Ja želim da verujem da će Srbija odlučiti da se u potpunosti pridruži evropskoj porodici’’, ističe ambasador.

Govoreći o saradnji Srbije i Francuske, Košar je rekao da je ona veoma dobra u svim oblastima, ali da svakako imamo nameru da je dodatno unapredimo.
’’U oblasti politike imamo česte razmene poseta naših zvaničnika, i postoji jedno obostrano poverenje. Ti će se odnosi, siguran sam, dodatno razvijati u mesecima pred nama. Imamo takođe veoma dobre ekonomske odnose’’, kaže Košar.
Tu su, dodao je, i francuske kompanije koje se interesuju za Srbiju, koje žele da u nju investiraju dugoročno i koje su pokazale velikim projektima, kakvi su aerodrom, izgradnja pogona za preradu otpada u Vinči ili Beogradski metro, njihovu želju da ostanu u Srbiji.

’’U oblasti kulture imamo istoriju prijateljskih odnosa kojI su vrlo značajni za naša dva naroda. Čast nam je što smo pozvani na Beogradski sajam knjiga u oktobru 2023. i nama je taj događaj veoma značajan kako bismo prikazali francusku kulturu i saradnju sa Srbijom u svim aspektima. Nema dileme da postoji potencijal da ukupna saradnja bude na još višem nivou, siguran sam da možemo da uradimo više u svim oblastima. Voleo bih na primer, da ima više mladih iz Srbije koji studiraju u Francuskoj, i da francuski jezik, kojeg u Srbiji vole i rado uče, bude još zastupljeniji u obrazovnom sistemu. Na tome ćemo raditi sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije’’, dodao je ambasador Francuske.
(Kraj) /gri

publie le 23/02/2023

hautdepage