Zajednička pres konferencija ministara spoljnih poslova Francuske i Srbije [fr]
Veoma sam srećan što danas mogu da poželim dobrodošlicu Nikoli Selakoviću, ministru spoljnih poslova Republike Srbije, sa kojim mi je zadovoljstvo da se prvi put sretnem.
Veza između Francuske i Srbije je duboka. On je prožeat istorijom i čuva sećanje na naša zajednička angažovanja, posebno u Prvom svetskom ratu na Solunskom frontu. Ona je okrenuta budućnosti, pošto Francuska podržava, i imali smo priliku da o tome razgovaramo, evropsku perspektivu Srbije, koja je strateški cilj ove zemlje, kao što podržavamo i druge zemlje Zapadnog Balkana u procesu koji pridruživanja.
Naši politički odnosi su vođeni strateškim partnerstvom koje su naše dve zemlje zaključile 2011. godine, i o nnjima najbolje svedoči redovnost političkih kontakata na najvišem nivou. Predsednik Republike je izuzetno srdačno dočekan u Beogradu u julu 2019. godine, a zauzvrat je primio predsednika Republike Srbije u Parizu u februaru 2021. Dogovorili smo se da dalje razvijačo te političke odnose, uključujući i na nivou uzajamnih poseta političkih direktora, počev od sledeće godine.
Ranije smo imali priliku da razgovaramo o svim najvažnijim pitanjima u našim bilateralnim odnosima, o izazovima vezanim za evropsku perspektivu Srbije, kao i o važnim regionalnim izazovima na Balkanu.
Na bilateralnom planu, oduševljen sam dinamikom naših ekonomskih odnosa sa Srbijom, zemljom u kojoj su naše kompanije sve prisutnije, posebno oko simbolički važnog projekta izgradnje Beogradskog metroa, a imamo i veoma snažno partnerstvo i preduzetničku dinamiku u mnogim oblastima, u oblasti životne sredine, saobraćaja, posebno vezano za beogradski aerodrom i druge važne projekte.
Nadamo se da se ova dinamika može nastaviti i intenzivirati, i obojica smo se složili da treba da idemo u tom pravcu.
Što se evropskih integracija tiče, Francuska je uz Srbiju kako bi je podržala njeno zbližavanje EU, lroz političku podršku, ali i kroz konkretne aktivnosti kao što je stavljanje na raspolaganje ekspertskih kadrova srpskič vlastima kako bi pomogli u radu u oblastima od presudnog značaja za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji.
S tim u vezi, pozdravljam otvaranje, na međuvladinoj konferenciji 14. decembra, klastera pregovaračkih poglavlja sa Srbijom koja pokrivaju Zelenu agendu i održive povezanosti. To je konkretna ilustracija toga kako funkcioniše nova metodologija koju je Srbija prihvatila: kada se ulažu napori da se sprovedu neophodne reforme, u ovom slučaju ono što ste vi uradili, u oblasti reforme pravosuđa, a posebno u energetskom sektoru, taj napredak biva sada nagrađen. Ovo je za članstvo uz otvaranje novih pregovaračkih blokova.
Naravno, ostaje da se uradi važan posao kako bi se nastavile reforme u oblasti vladavine prava i kako bi se osiguralo da one budu u potpunosti delotvorne. Podstičemo srpske vlasti da nastave u tom pravcu. Vi ste mi jasno istavili do znanja da je to vaša namera.
Konačno, o regionalnim pitanjima, podsetili smo na našu zajedničku brigu za konsolidovanje dobrosusedskih odnosa i saradnje u regionu, kao i za unapređenje procesa pomirenja. Dugo smo pričali o situaciji u Bosni i Hercegovini koja nas brine i koju pomno pratimo. U potpunosti podržavamo suverenitet i integritet Bosne i Hercegovine, u skladu sa Dejtonskim/Pariskim sporazumom. Zajedno smo se složili da nema drugog načina sen tog: i integritet, ali i poštovanje dogovora u svim njegovim aspektima. Imaćemo priliku da o ovoj temi detaljno razgovaramo sa našim evropskim partnerima, jer Evropska unija ne može da ignoriše pogoršanje političke situacije u toj zemlji. Dogovorili smo se da radimo zajedno, na tim osnovama.
Takođe podstičemo Beograd i Prištinu da se u potpunosti angažuju u dijalogu čiji je facilitator Evropska unija i da traže kompromise u cilju sveobuhvatnog i pravno obavezujućeg sporazuma.
Znate, g. ministre, dragi prijatelju, sa kakvom pažnjom Francuska, predsednik Makron i ja, pratimo sve ove teme i sve što se tiče Balkana. Odnos Evropske unije i Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, biće važan element nastupajućeg francuskog predsedavanja Evropskom unijom. A predsednik Makron je pre nekoliko dana najavio da će u junu 2022. godine u okviru francuskog predsedavanja biti organizovana konferencija o Zapadnom Balkanu. Ali do tada će biti mnogo pripremnog rada i inicijativa koje će morati da se preduzmu i biće to prilika da o tome uskoro ponovo razgovaramo među sobom, ali i sa našim partnerima u regionu. Hvala vam.
(…)
Hvala ti, hvala ti puno na tvom francuskom, dragi Nikola, to je zaista dokaz tvoje privrženosti frankofoniji. Znam da ti je jako stalo do toga, ali ovo je još jedan dokaz u prilog tome. Hvala.